ENERGIA ODNAWIALNA


 O FIRMIE
 AKTUALNOŚCI
 OFERTA
 KOLEKTORY SŁONECZNE
 FOTOWOLTAIKA
 ENERGIA Z WIATRU
 GALERIA
 KONTAKT
 INFORMACJA
O ELEKTROWNI WIATROWEJ
W KARTOWICACH

ENERGIA Z WIATRU

Energia wiatru jest jednym z odnawialnych źródeł energii. Współcześnie stosowane turbiny wiatrowe przekształcają ją na energię mechaniczną, która dalej zamieniana jest na elektryczną. Zasoby wiatru są niewyczerpane, a wiatr nigdy nie przestanie wiać. Możemy bez obaw czerpać z jego mocy, instalując nowe urządzenia. Obecnie produkowane elektrownie wiatrowe osiągają moc do 7 MW.

Nasza firma współpracowała z inwestorami przy procesie przygotowania inwestycji w 4 elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 6 MW.
Trzy z nich są produkcji niemieckiej firmy Fuhrlander model MD 77 i znajdują się w okolicach miejscowości Cisów. Są to instalacje wyposażone w układ sterowania z regulacją kąta nachylenia łopat wirnika oraz zmienną ilością obrotów, o zainstalowanej mocy znamionowej wynoszącej 1,5 MW każda wyposażona w wirnik o średnicy 77 m. Dzięki eksploatacji opartej na zmiennej liczbie obrotów elektrownie wiatrowe firmy Furhlander bardzo dobre dopasowują się do warunków poszczególnych sieci przesyłowych oraz charakteryzują się zoptymalizowaną wielkością wyprodukowanej energii elektrycznej. Równocześnie zostaje zminimalizowany poziom emisji hałasu. Zmienność obrotów oraz ograniczenie mocy zostały uzyskane poprzez połączenie odpowiedniej regulacji momentu generatora oraz kąta ustawienia łopat wirnika.Ostatnia z elektrowni wiatrowych to model VENSYS 77 i znajduje się w okolicach miejscowości Kartowice. Jest ona bezprzekładnikowym konwerterem energii wiatru o mocy znamionowej również 1,5 MW, wyposażony w trzy łopaty z nastawnym kątem. Optymalna aerodynamiczna sprawność wirnika dla każdej prędkości wiatru jest osiągana poprzez zastosowanie technologii zmiennej prędkości.
    Do zalet tej konstrukcji można zaliczyć:
  • bezpośrednie połączenie wielobiegunowego generatora z wirnikiem
  • generator synchroniczny ze stałym magnesem wzbudzającym
  • zewnętrzna koncepcja ruchu tzn. wirnik obraca się wokół stojana
  • system pasywnego chłodzenia powietrzem
  • system ustawiania śmigła z synchronizacją pasu
ELSETT Electronics Sp.J.   ul.Kościelna 12   64-100 Leszno   tel: 65 529 70 60   mail: biuro@elsett.com.pl